Přihlásit se | Registrace | Kontakty

Rady pro začátečníky

Základní postoj - proč je to ta nejdůležitější věc?

Základní postoj je na celém golfu nejdůležitější. Pokud nestojíte správně, nemůžete správně trefit míč a pokud se vám presto povede ho zasáhnout určitě nepoletí tak, kam byste potřebovali. Proto se také říká "základní postoj", protože to je základ dobrého výsledku.

Základní postoj v golfu

Jak zlepšit krátkou hru?

Krátká hra je jedna z nejdůležitějších částí golfu. Většina začátečníků se soustřeďuje na to, aby dopálili co nejdále. Pak se vám ale lehce může stát, že jste první ránou 50m od greenu a nakonec si odnesete nepopulární "dabláč". Nepodceňujte proto důležitost krátké hry a věnujte se jí minimálně stejně intenzivně jako "pálení" na drivingu.

Krátké přihrávky
Krátká hra - dokončení.
Krátká hra - nápřah.
Krátká hra - základní postoj.

Jak mám zlepšit patování?

Patování na rozdíl od jiných úderů jde trénovat téměř každý den. Pro zlepšení patování je potom jedna zásadní poučka a to, že je lepší patovat 10min. denně, než hodinu jednou týdně.

Patování

Jak dlouho trvá hra?

18 jamek se hraje cca 4,5 - 5 hodin. 9 jamek o polovinu méně. Vždy záleží na aktuální vytíženosti hřiště, kolik vás jde ve skupině (flightu - 1-4 osoby) a na úrovni vaší hry.


Je nutné si hru předem rezervovat?

Rezervace není nutná, ale doporučuje se. Především na vytížených hřištích v ČR je někdy problém o víkendu, včetně pátečního odpoledne, čas startu (tee time) rezervovat. Také počítejte s tím, že když je hezky, tak bude na hřišti rušněji, než když je počasí horší. Na zahraničních hřištích je vhodné si dopředu ověřit vytíženost hřiště a rezervaci raději provést předem.


Jak si můžu rezervovat hru?

Doporučujeme telefonickou rezervaci. Některé kluby mají možnost vytvořit rezervaci i přes on-line systém na svých www stránkách. Rezervaci je možné provést na 9 nebo 18 jamek.


Kolik holí můžu mít v bagu?

Při hře můžete používat maximálně 14 holí.


Je na golf předepsané oblečení?

Ano, podle golfové etikety musí být na hřišti tričko s límečkem, krátké nebo dlouhé kalhoty (rifle nejsou povoleny).


Jaké míčky si mám na hru jako začátečník pořídit?

Pro úplné začátečníky by měla být rozhodujícím faktorem cena. Vlastnosti míčků začátečník vůbec nepozná a pokud míček utopíte ve vodě nebo ztratíte v lese nebude vás to tolik mrzet.


Proč mám HCP snižovat?

HCP snižovat nemusíte. HCP ale vyjadřuje dlouhodobou úroveň vaší hry. Proto podle HCP poznáte, na jaké golfové úrovni se daný hráč nachází.


Jsou pravidla golfu na celém světě stejná?

Ano. Pravidla jsou na celém světě stejná, s tím, že na každém hřišti jsou místní úpravy a výjimky, které jsou uvedeny na score kartě. Před vstupem na hřiště je dobré si tato místní pravidla prostudovat.


Jak si můžu HCP snížit?

HCP si můžete snižovat na turnajích nebo na tzv. handicapových dnech. Tyto dny si určuje každý klub sám. Např. každá středa.


Jak získám základní handicap (HCP) 54?

Musíte absolvovat kurz a zkoušky podobně jako je tomu v autoškole. Pokud je zvládnete, dostanete na začátek HCP 54.


Co musím udělat, abych mohl chodit na hřiště?

Na hřiště máte přístup jen v případě, že vlastníte HCP alespoň 54. Na tento HCP musíte udělat zkoušky pod vedením trenéra, podobně jako je tomu v autoškole. Potom můžete začít chodit na hřiště.


Jaké hole si mám na začátek pořídit?

Pokud jste úplný začátečník, nechejte si poradit od PRO trenéra nebo ve specializovaných prodejnách golfového vybavení.


Zpět
logo a design Vlastimil Svoboda